Národní divadlo moravskoslezské

Národní divadlo moravskoslezské - Divadlo "12"

Vhodné pro rodiny s dětmi, Vhodné pro seniory, Rezervace (pouze s předchozí rezervací do vyčerpání kapacity), Scénické čtení, Divadlo a svoboda

Čs. legií 12

Ostrava

https://www.ndm.cz/
FacebookNoc divadel s Ferdinandem Vaňkem


17.00 Divadlo Petra Bezruče / V. Havel: Audience

19.00 NDM / Divadlo „12“ / J. Dienstbier: Příjem

21.00 Studio G / P. Landovský: Arest


Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Divadlem Petra Bezruče a nově vznikajícím Studiem G připravilo pro Noc divadel přehlídku Vaňkovských jednoaktovek. Pojícím prvkem tohoto večera je postava Ferdinanda Vaňka, která hraje hlavní roli hned v několika hrách čtyř různých autorů. V našem případě se můžete těšit na představení Audience Václava Havla (DPB), scénické čtení hry Příjem Jiřího Dienstbiera (NDM) a scénické čtení hry Arest Pavla Landovského (Studio G).


V Národním divadle moravskoslezském, resp. Divadle „12“ tedy bude na programu scénické čtení specifického titulu Příjem Jiřího Dienstbiera. Příjem je jakýmsi volným pokračování Audience. Postavy Vaňka a Sládka se tentokráte setkávají ve vězení (Sládek je uvězněn za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví). Uvedení hry Příjem v návaznosti na Audienci Václava Havla v Ostravě má ještě další souvislost. Jak Václav Havel, tak Jiří Dienstbier byli spolu s další významnou postavou disentu Václavem Bendou věznění v letech 1980 -1981 ve věznici v Ostravě-Heřmanicích.Program celého večera:


17.00 Divadlo Petra Bezruče

Audience

Václav Havel

Kancelář v nejmenovaném pivovaru, Bohdalka, Gott a holky z flaškovny. Do jednoaktovky Audience zahrnul Václav Havel své vlastní zkušenosti z doby, kdy pracoval jako dělník v trutnovském pivovaru. Geniální hra z dob, kdy dramatik ještě nebyl prezidentem pro dva geniální herce: Norberta Lichého a Jiřího Müllera.

vstup na základě rezervace za symbolické vstupné


19.00 NDM Divadlo „12“

Příjem

Jiří Dienstbier

Na Havlovu Audienci navazuje dnes poněkud zapomenutá hra Jiřího Dienstbiera Příjem nejen stejnou ústřední dvojicí, ale rovněž řadou dalších odkazů. Po několika letech se opět setkává spisovatel Vaněk s dobře známým Sládkem, tentokrát však již ne v pivovaru, ale v komunistickém vězení…

vstup na základě rezervace za symbolické vstupné (50,- Kč)


21.00  Studio G

Arest

Pavel Landovský 

Třetím příspěvkem z vaňkovské ságy disidentských dramatiků bude Arest – Landovského jednoaktovka na téma člověk a moc. Mukl Vaněk je přemístěn na novou celu, jeho seznamování se se spoluvězni však vyústí v konflikt – jeden z nich požádá o přeložení na jinou celu, aby nebyl podezírán ze spolků z politicky nespolehlivým Vaňkem.Tento projekt byl podpořen SMO a je součástí celoostravských oslav 30ti letého výročí Sametové revoluce s názvem sametOVA!!!

vstup za symbolické vstupnéV rámci Noci divadel nabízí Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském program i pro nejmenší –

JOHANKA VYPRAVUJE

Pohádky, bajky a písničky (VHODNÉ PRO DĚTI OD 5 LET)

sobota 16. listopadu 2019 v 18.00 hodin v Ateliéru (vstup na rohu ul. Milíčova a Čs. legií)Email (pro dotazy k noci divadel / rezervace): 
Telefon (pro dotazy k Noci divadel / k rezervaci): +420 596 276 242, +420 596 276 203
IDU.jpg
mk.jpg
EUTN2.jpg
Praha.jpg
olomouc.jpg
kultura2.jpg
create2.jpg
asset_logo_web_black.jpg
čd.jpg
rail.jpg
radio_1.jpg
vltava.jpg
wave.jpg
divadlo.jpg
idivadlo.jpg
dn.jpg
a2.jpg
5.png
proti šedi.jpg
expa.jpg