Buranteatr

Divadlo a svoboda, Prohlídky, Hudební produkce, Rezervace (pouze s předchozí rezervací do vyčerpání kapacity), Multidisciplinární programy, Scénické čtení, Výstavy

Kounicova 22

Brno

http://www.buranteatr.cz/
Facebook
NOC DIVADEL: Divadlo a svoboda

16. 11. 2019


30 let svobody, které slavíme v tomto roce, se jednoduše nemohlo nepromítnout i do letošní Noci divadel. Ano, přesně tak jako tomu bylo po minulá léta, má Noc divadel své specifické téma, v duchu kterého by se mohl program Noci divadel každého zapojeného divadla nést. V tomto roce připadla Noc divadel na 16. listopad, což do značné míry ovlivnilo i téma, které je v tomto roce následující: „Divadlo a svoboda“. My jsme si pro Buranské i neburanské diváky, kteří by chtěli zavítat k nám do divadla, připravili opravdovou nálož nezávislého a svobodného umění. Vybírali jsme pro vás to nejlepší, dle vlastních možností a schopností, nakonec jsme ve výsledku rozhodli dle vlastní vůle a tudíž za výsledný program poneseme i přiměřenou odpovědnost. Ptáte se, na co se můžete těšit?


Zvláště si Vás dovolujeme pozvat na hostující představení Saudade Alice Minár a vypravěčské představení Martina Haka. Tož dondite!


Více informací o všem, co nás čeká, najdete zde:

https://www.buranteatr.cz/repertoar/noc_divadel_2019 a zde: https://www.facebook.com/events/2297849043861394/


14:00 – 16:00 BuranTeatr zdraví z demonstrace – Letná pro demokracii

Jelikož se v tomto roce na Noc divadel uskuteční koncert Letná pro demokracii, rozhodli jsme se s BuranTeatrem vypravit na Letnou. A po koncertě na Letné, hezky nasednout do vlaku a mazat zpátky do Brna, kde v 19:45 odstartujeme Noc divadel v BuranTeatru.


19:45 – 20:45 1. komentovaná prohlídka

Chcete vidět BuranTeatr tak, jak ho jako běžný divák nemáte šanci vidět? Právě proto jsme si pro vás připravili komentované prohlídky BuranTeatru, ve kterých vás provedeme všemi možnými zákoutími. Neváhejte a přijďte, taková možnost je jen jednou v roce!

Vstupné dobrovolné // bez rezervace


20:30 – 21:30 Autorské čtení Patrika Bouška

"Nezávislé psaní se vylilo ze stránek. Jejda. Texty divadelní, prozaické i veršované autor posbírá a zasadí do úst. V čích uších vyrostou? Bude sklízet ten, kdo zasel? Kolik zbývá času? Tik-tak-tik-tak."

Mladý a nadějný brněnský autor Patrik Boušek, který vystudoval dramaturgii na brněnské JAMU, bude jedním z prvních hostů letošní Noci divadel. Přijďte si poslechnout, o čem a jak píší mladí brněnští autoři. Patrik nám představí několik starších i těch nejčerstvějších ukázek ze svého díla, ať už půjde o ukázky prózy, poezie, či dramatických textů, ve kterých se snaží především reagovat na současný stav společnosti. Jeho nejnovější počin, komediální dystopii s názvem Kincugi aneb Věř si, čemu chceš, můžete vidět na repertoáru BuranTeatru od minulé sezóny.

Vstupné dobrovolné // doporučená rezervace zde:https://www.buranteatr.cz/vstupenky/rezervace/1285


21:00 – 22:15 Storytelling Martina Haka // Sedm synů

Starý příběh o odhodlání, smutku a veliké radosti a o tom, že každý máme své veliké kouzlo, které se probudí v pravý čas. V drsné krajině, v podivné vesnici, ve zvláštní rodině, ... se to stalo. A je to o SVOBODĚ? Uf! Samosebou.

Vstupné dobrovolné // doporučená rezervace zde:https://www.buranteatr.cz/vstupenky/rezervace/1286


21:30 – 22:30 Saudade (Alica Minar & collective)

Choreografie a interpretace: Alica Minárová
Hudba: Lukáš Palán
Dramaturgie: Šimon Peták
Výtvarná koncepce a řešení: Denisa Švachová
Kostýmy: Judita Mejstříková
Light design a projekce: Michal Hor Horáček

Je to hra s jasně stanovenými hranicemi, kde si představa a touha podávají ruku. Je to nafouknuté prázdno, které praskne a uhodí tě přímo do hrudi. Je to šeptání na kraji skutečnosti. Saudade – pocit chybění, stesk za něčím milovaným, co zmizelo, anebo tu nikdy nebylo. Sólo tanečnice a choreografky Alice Minárové (SVK/CZE/DEU), které prostřednictvím postavy striptérky pátrá po přirozené smyslnosti, jejíž ukazování nepřipravuje ženské tělo o důstojnost.

Vstupné 50 Kč // vstupenky zde:https://www.buranteatr.cz/vstupenky/1287


22:00 – 23:00 Premiéra reportáže Voxpotu

Reportéři Voxpotu se vypravili do Ruska. Tentokrát zjišťovali, kdo jsou ruští internetoví trollové, kteří podle expertů pracují na demoralizaci a rozdělení Evropy. Kdo ale jsou ruští trollové, kdo je krmí, jakou mají roli v rámci ruského informačního působení za hranice? A představují vážně riziko pro Evropu? Rozděluje nás Rusko, nebo si to děláme sami? A jak bychom na tento problém měli reagovat? Dozvíte se v exkluzivní reportáži od zdí Kremlu a vrat vedoucích do petěrburských trollích farem.

Po promítání bude následovat diskuse s tvůrci.

Vstupné dobrovolné // doporučená rezervace zde:https://www.buranteatr.cz/vstupenky/rezervace/1290


22:30 – 23:00  Stand-up Tomáše Janypky

Stand- up známého slovenského performera jak jinak než na téma: Svoboda.

Vstupné dobrovolné // bez rezervace


23:15 – 00:15 Deep Shit

Režie: Juraj Augustín
Dramaturgická spolupráce: Sabina Machačová
Hudba: Ondrej Kalužák
Light design: Tomáš Tušer
Produkce: Simona Vaškovičová, Klaudia Klembarová
Hrají: Patrícia Pažická, Petr Holík
„Dva lidé, dva z nás, odsouzeni ke svobodě. Pohybová inscenace, ve které je dovoleno mnohé. “
"Člověk je svobodný, člověk je svoboda."

Jean Paul Sartre, Existencialismus je humanismus
Bez židlí! Bez zákazu focení!
Vstupné 50 Kč // vstupenky zde: https://www.buranteatr.cz/vstupenky/1288


23:15 – 00:15 Kino Buran: Listopad

V rámci programu Kino Buran, který jsme pro vás v této sezóně odstartovali ku příležitosti 15 výročí založení BuranTeatru, se na Noc divadel společně podíváme na záznam inscenace Listopad. Její premiéra byla v BuranTeatru uvedena v březnu roku 2012. Velmi nekorektní politická fraška Davida Mameta jednoho z nejlepších současných amerických autorů v režii Michala Zetela a dramaturgii Jana Šotkovského. V hlavní roli Martin Tlapák. „To budete koukat, kdo ty volby vyhraje! Kurva!“

Vstupné dobrovolné // bez rezervace


00:00 – 1:00  2. komentovaná prohlídka

Chcete vidět BuranTeatr tak, jak ho jako běžný divák nemáte šanci vidět? Právě proto jsme si pro vás připravili komentované prohlídky BuranTeatru, ve kterých vás provedeme všemi možnými zákoutími. Neváhejte a přijďte, taková možnost je jen jednou v roce!

Vstupné dobrovolné // bez rezervace


00:20 – 00:50 Klaunské duo

Dvě bytosti z jiného světa hledají cestu domů. Vesmírný duet dvou hlasů a okolních objektů. Mezi nimi se snaží najít ten, kterým mohou odvysílat zprávu: Přijeďte si pro nás, prosím!

Klauniáda Pavly Kopřivové a Petry Klemensové na téma svoboda, ve které se můžete těšit na propojení párové akrobacie, kontaktní improvizace a zpěvu.

Vstupné dobrovolné // bez rezervace


1:00 – 3:00 DJ Psychoteek

A pro ty, kteří toho ještě nebudou mít dost, nebo pro ty, kteří rádi občas zajdou na psychedelickou párty, jsme si připravili třešničku v podobě Vojty Dvořáka.

Vstupné dobrovolné // bez rezervace


CELOVEČERNÍ PROGRAM


19:45 – 3:00  Rozhlasová instalace: Soukromá místa – 5. díl: Švýcarsko

Rozhlasová instalace pro jednoho posluchače

Scénář a režie: Kateřina Hejnarová
Dramaturgie: Petr Vašků
Zavřel se do staré chaty ve Švýcarsku a nad jídelní stůl pověsil hlavy dvou jelenů. Pro jeho polské jméno jej všichni měli za politického uprchlíka. V 80. letech, kdy se do alpské osady přistěhoval, byli Švýcaři na podobné případy víc než zvyklí. Ale před čím pan Kaminsky, křestního jména neznámého, utíkal doopravdy? Koho tak úzkostlivě chtěl udržet venku, že do dveří vpletl složitý zámek z hodinových strojků?

19:45 – 3:00  Knižní swap

Celý večer bude v BuranTeatru ve foyer rovněž přístupný knižní swap, který funguje od loňského roku, v demonstračním koutku si můžete knihu v klidu přečíst, nebo si ji vzít domů a na oplátku přinést nějakou svoji knihu. Chcete si přečíst zajímavou knížku v prostředí protknutém nefalšovanou divadelní atmosférou? Navštivte na Noc divadel náš knižní swap, vyberte si knížku a stravte s ní noc v našem divadle!


19:45 – 3:00  Demonstrační koutek

Demonstrační koutek bude ve foyer divadla připraven pro všechny, kteří neměli čas vyjet do Prahy na Letnou, a chtěli by se podívat, jak to tam vypadalo, nebo jenom tak posedět ve foyer BuranTeatru.


19:45 – 3:00  Sdílená lednice

V listopadu 2018 jsme v BuranTeatru otevřeli první Sdílenou lednici v Brně. Abychom udělali alespoň malý krůček k omezení plýtvání energie vynaložené na výrobu potravin, spojili jsme se s iniciativou Veřejné lednice v Brně a zahájili jsme provoz tzv. Sdílené lednice, která slouží k výměně potravin. Do lednice ve foyer divadla může kdokoli vložit potraviny, o kterých ví, že jsou nezávadné, zdraví neškodlivé a sám je již nespotřebuje. Lze se podělit o hotová jídla, pečivo, trvanlivé potraviny i např. koření či sladkosti. Pro potraviny, které nepotřebují být uchovány v chladu, slouží skříňka umístěná vedle lednice. Stačí si tedy jen vybrat podle chuti a potřeby a bez ostychu si jakoukoliv potravinu na vlastní zodpovědnost vzít.


19:45 – 3:00  Vizuálně akustická instalace: Dnes ráno spadlo z nebe šest ledních medvědů

Vizuálně akustická instalace, které součástí bude i krátká rozhlasová hra s názvem Dnes ráno spadlo z nebe šest ledních medvědů autora Alistra Emersona. Poprvé bude k vidění a slyšení právě při příležitosti letošní Noci divadel. Kde pŕesně v BuranTeatru tuto instalaci naleznete Vám však neprozradíme, musíte ji najít samy.
Instalace je součástí projektu Climate Change Theatre Action


IDU.jpg
mk.jpg
EUTN2.jpg
Praha.jpg
olomouc.jpg
kultura2.jpg
create2.jpg
asset_logo_web_black.jpg
čd.jpg
rail.jpg
radio_1.jpg
vltava.jpg
wave.jpg
divadlo.jpg
idivadlo.jpg
dn.jpg
a2.jpg
5.png
proti šedi.jpg
expa.jpg